FILTRE

Disponibilitate
2
0
DUPA PRET...
Produse noi

Cablu FIBRA OPTICA

Sortare după:
Produse pe pagină:
Fibră: 1× 9/125 (G.657A2), culoare naturală Atenuare: ≦ 0.4 dB @ 1310 nm, ≦ 0.3 dB @ 1550 ..
297,50lei
Fibră: 1× 9/125 (G.657A2), culoare naturală Atenuare: ≦ 0.4 dB @ 1310 nm, ≦ 0.3 dB @ 1550 ..
476,00lei
Afişare 1 - 2 din 2 (1 pagini)

Fibra optica este o tehnologie avansata utilizata la scara larga in retelele locale si care functioneaza la viteze de 100 Mbps pe distante de 200 km. Fabricata dintr-un miez transparent din sticla sau plastic prin care sunt transmise semnalele luminoase cu lungimea de unda 1300 nm.

Care sunt avantajele fibrei optice fata de cablu de retea ?

-Fibra optica are o greutate mica fata de cablul de retea.

-Este mai subtire, acest lucru reprezinta un avantaj la cablarea acestea.

-Nu este afectata de interferentele electromagnetice.

-Nu poate fi afectata de fulgere.

-Interceptarea datelor este aproape imposibila.